Praha.cz

 
V Praze je od zítra k vidění Věstonická venuše
Pondělí, 04. srpen 2014 19:35
Věstonická venuše

Nejméně 100 let se možná nebude opakovat příležitost, kterou nabídne návštěvníkům Národní muzeum v Praze. Tři nejstarší muzea v Česku sem přivezla to nejvzácnější ze svých sbírek - z Brna Věstonickou venuši, z Opavy vzácné meteority a z pražského depozitáře sochu hlavy Kelta. Třítýdenní výstava začíná už zítra.


Od úterý si budete moci v Nové budově Národního muzea prohlédnout hlavu Kelta ze Mšeckých Žehrovic, Věstonickou venuši a meteority, které dopadly poblíž Opavy. Putovní výstava, která se již konala v Opavě a bude pokračovat do Brna, připomíná 200 let existence tří zemských muzeí.


Hlavní sál Národního muzea skrývá ve svých útrobách stříbrný kvádr a v něm, mezi černým sametem, jen tři vitríny se třemi zmíněnými exponáty. Na výstavě k oslavě 200 let českého muzejnictví se tyto unikáty sešly vůbec poprvé, navíc každý z nich opouští trezor jen výjimečně. Do nové budovy muzea nad Václavským náměstím je doprovodili ozbrojení policisté z Útvaru rychlého nasazení.


Následujících 100 let tyto tři exponáty pohromadě už nespatříte


Výstava v Národním muzeu potrvá do 27. srpna a ředitel muzea Michal Lukeš zve k její návštěvě s tím, že "tyto tři hvězdy muzejního nebe nejbližších 100 let již návštěvníci společně nespatří". Venuše se totiž nemůže moc často převážet a ukazovat veřejnosti. "Je velmi křehká, sestává ze dvou kusů, a proto není možné ji instalovat do stojánku a ani opakovaně s ní manipulovat. Soška je zde vystavená v otevřené etui, která pro ni byla vyrobena již krátce po vyzvednutí," řekl ředitel Moravského zemského muzea Martin Reissner.


Foto: ceskenoviny.cz

(rez)