Praha.cz

 
Praha by mohla být Evropským hlavním městem sportu
Úterý, 08. duben 2014 06:07
Praha Evropským hlavním městem sportu

Už za dva roky by se Praha mohla stát Evropským hlavním městem sportu. Kandidaturu město poslalo do Bruselu už loni v listopadu. Komise se nyní rozhoduje mezí Prahou a Palermem. Včera, v pondělí, se zástupci Prahy zavázali, že budou podporovat sport na všech úrovních, podepsali memorandum.Praha nebo Palermo bude městem sportu?"Chceme Prahu představit jako město, které je vstřícné ke sportovním aktivitám všeho druhu, a přilákat k nim celou veřejnost od dětí po seniory včetně lidí s handicapem," uvedl primátor Prahy Tomáš Hudeček. Zástupci hlavního města proto podepsali jako součást kandidatury na Evropské hlavní město sportu memorandum, které potvrzuje podporu sportu na všech úrovních.


Delegace z Bruselu, která bude hodnotit Prahu, se chystá navštívit metropoli v květnu a má v plánu prohlédnout si pražská sportoviště i město samotné. "Hodnotící komisi zajímá sportovní infrastruktura města, sportovní projekty, počet klubů, asociací nebo například podíl sportujících oproti celkové populaci," popsal radní pro oblast legislativy, transparentní veřejné správy a sportu Lukáš Manhart.


Mohlo by to znamenat obnovení sportovišť


Titul Evropské hlavní město sportu uděluje asociace ACES (European Capitals of Sport Association) od roku 2001. Každoročně jej vybírá z členských států Evropské unie. Letošní ocenění patří britskému Cardiffu a pro rok 2015 bude hlavním městem sportu severoitalský Turín.


Pokud by Praha se svou kandidaturou uspěla, mohla by se zařadit na úroveň Madridu, Stockholmu, Milána a dalších měst, která už toto ocenění v minulosti získala. Zájem Prahy o titul vítá i předseda České unie sportu Miroslav Jansta. "Je to skvělá zpráva pro Pražany, kteří sportují a fandí sportu. V Praze zanikla spousta plácků a hřišť, kde lidé mohli sportovat, tohle by mohlo znamenat jejich obnovení," napsal serveru IHNED.cz.


Foto: prazskypatriot.cz, vitalia.cz

(rez)